Ne spreglejte Akademije PROJEKTNEGA managementa - sistematično usposabljanje projektnih managerjev
Od pradavnine naprej projekti že prinašajo spremembe v naše življenje, razlika je le v tem, da se je v sodobnem času kot stroka razvil projektni management in da je nenehno spreminjanje po informacijski revoluciji konec 70. let prejšnjega stoletja postalo dejstvo in nujno zlo. Po mnenju stroke naj bi projektni pristop iz industrijsko inženirske discipline konec prejšnjega stoletja postal glavno gonilo napredka, projektni management pa najbolj vroč managerski pristop.
Projekti imajo svoje značilnosti in zakonitosti. Po definiciji so unikatni in končni – izvajajo se z namenom doseganja ciljev, kot so npr. nov objekt, izdelek ali proizvodna linija, izpeljana prireditev, razvita in vpeljana vzpostavljena informatizirana organizacijska rešitev ali metoda dela, ipd. Pri tem se unikatnost projekta - poleg enkratnih rezultatov - kaže tudi v različnih načinih izvedbe in različnih sodelujočih z različnimi interesi in pričakovanji. Vse to predstavlja izziv managerjem / vodjem projektov, hkrati pa zahteva organiziran in sistematičen pristop.
Da bi projekti res prinašali koristi udeležencem, se izvajajo po značilnih fazah, ki zagotavljajo ustrezno organiziranost doseganja ciljev in so hkrati »sito«, ki nam pomaga preprečiti vlaganja v projekte, ki naj ne bi prinesli pričakovanih koristi, v primerjavi z vložkom. V fazi snovanja naročnik opredeli obseg projekta in se na podlagi ocene koristi in vložkov odloči ali bo investiral v projekt ali ne. Sledi faza priprave, ko si projektni manager skupaj s ključnimi sodelavci zamisli način izvedbe in pripravi plan projekta. Po potrjenem planu se z izvedbo vseh aktivnosti ustvarijo pričakovani rezultati, ki se jih v zaključni fazi preda naročniku. Projektni tim na koncu pripravi zaključno poročilo, ki je namenjeno prenosu pridobljenih izkušenj na kasnejše projekte.
Da bi projektni manager res zagotovil učinkovito izvedbo, mora obvladovati vrsto področij: vsebino projekta, čas, stroške, kakovost, delo z ljudmi, dokumentacijo, tveganja in oskrbo. Hkrati mora znati usklajevati delo članov projektnega tima in sprejeti mnogo pomembnih odločitev v času trajanja projekta.
Izvedba projekta pa žal ni odvisna le od projektnega tima, ampak nanjo vpliva še kar nekaj dejavnikov v organizaciji. Za kakovostno sestavljene time je odgovoren tudi vrhnji management, še pogosteje pa linijski managerji. Njihova odgovornost je opredeljena v organizacijskem predpisu (oz. poslovniku), če pa se dogovorjenega držijo, pa je odvisno od organizacijske kulture v organizaciji, ki se kaže tudi v upoštevanju pristojnosti managerja projekta ter določanju in upoštevanju prioritet. Celoten sistem in udeleženci bodo delovali še bolje, če bo v orga